Rent To Own & Financing Available!
83″ x 24′ Triple Gooseneck Carhauler
- 8″ Channel Frame
- 3 – 7,000 Lb Dexter Spring Axles (3 Elec FSA Brakes)
- ST235/80 R16 LRE 10 Ply. (BLACK WHEELS)
- Coupler 2-5/16″ Adj. Rd.12″ X 14lb.(Standard Neck & Coupler)
- Treated Wood Floor w/2′ Dove Tail (Only On 12′ & Up)
- Diamond Plate Fenders (weld-on)
- Fold Up Ramps 5′ x 24″ x 4″ (carhauler dove)
- 16″ Cross-Members
- Jack Spring Loaded Drop Leg 2-10K
- Lights LED (w/Cold Weather Harness)
- 4 – D-Rings 4″ Weld On
- Front Tool Box (Full Width Between Risers)
- Winch Plate (8″ Channel)
- 2″ – Rub Rail
- Stud Junction Box
- Western Metallic (w/Primer)
- Road Service Program 833-278-3396 for Info.
- 2-3-2 Warranty
Give Kyle or Noel a call today to secure your new Triple Axel Gooseneck! 210-667-9599
Lone Star Truck & Equipment
San Antonio, TX
Stock #: LT77484
$10,249
Quick Specs
| Location: | San Antonio, TX |
| Price: | $10,249 |
| Stock Number: | LT77484 |
| Length x Width: | 24' 288" x 7' 84" |
| Axles: | 3 |
| GVWR: | 21000 lbs |
| Payload: | 16030 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 3 |
| GVWR: | 21000 lbs |
| Empty Weight: | 4970 lbs |
| Payload: | 16030 lbs |
| Length: | 24' 288" |
| Width: | 7' 84" |
Options
| Hitch Type: | Gooseneck Hitch |
| Coupler Size: | Gooseneck 2-5/16" |
| Miles: | 0 |
| Interior Color: | Black |
| Exterior Color: | Black |
| Condition: | New |
Additional Information
| VIN: | 4ZEGC2431T1377484 |
| Stock Number: | LT77484 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Load Trail |
| Model: | 7 X 24 TRIPLE AXEL GN CAR HAULER |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!