83″ x 14′ Tandem Axle Dump (8″ x 13Lb. I-Beam)
2 – 7,000 Lb Dexter Spring Axles (2 Elec FSA Brakes)
ST235/80 R16 LRE 10 Ply. (BLACK WHEELS)
Coupler 2-5/16″ Adjustable (6 HOLE)
Diamond Plate Fenders (weld-on)
18″ Dump Sides w/18″ 2 Way Gate
REAR Slide-IN Ramps 80″ x 16″
Lights LED (w/Cold Weather Harness)
4 – D-Rings 3″ Weld On
Scissor Hoist w/Standard Pump
Standard Battery Wall Charger (5 Amp)
Tarp Kit Front Mount
Spare Tire Mount (HD)
Black Frame/Orange Box
2-3-2 Warranty
Give Kyle or Noel a call today to secure your new Dump Trailer! 210-667-9599
Lone Star Truck & Equipment
San Antonio, TX
Cargo Trailer, Dump
Stock #: LT05577
$8,599Price
Quick Specs
| Location: | San Antonio, TX |
| Stock Number: | LT05577 |
| Trailer Type: | Cargo Trailer, Dump |
| Color: | Orange/Black |
| Length x Width: | 14' 168" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9900 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 4100 lbs |
| Payload: | 9900 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 7' 84" |
| Interior Height: | 1.50' 18" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Miles: | 0 |
| Interior Color: | Black |
| Exterior Color: | Black |
| Condition: | New |
Additional Information
| VIN: | 3ESDT1429T4005577 |
| Stock Number: | LT05577 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Load Trail |
| Model: | 7x14 18” Sides 14K BP Dump |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!