2018 Kerr-Bilt Refrigerator Trailer with GOVI Unit 6X8
This Trailer Comes with:
- Two 5,200 Lbs Axles
- 4 Drop Jacks
- LED Lighting
- Govi Reefer System (plugs into a standard 110 plug)
- Argo AG4500i Generator
- Front generator plate
- Will hit 0 Degrees
Box Dimensions:
L: 7 ft 11 in
W: 6 ft 6 in
H: 7 ft
Door Dimensions:
H: 6 ft 3 in
W: 2 ft 3.5 in
Lone Star Truck & Equipment
San Antonio, TX
Reefer, Refrigerated, Refrigerated Van
Stock #: JB253091
$14,000Price
Quick Specs
| Location: | San Antonio, TX |
| Stock Number: | JB253091 |
| Trailer Type: | Reefer, Refrigerated, Refrigerated Van |
| Color: | White |
| Length x Width: | 6' 72" x 8' 96" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10400 lbs |
| Condition: | Used |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10400 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Length: | 6' 72" |
| Width: | 8' 96" |
Options
| Miles: | 0 |
| Interior Color: | Black |
| Exterior Color: | White |
| Condition: | Used |
Additional Information
| VIN: | 1J9BF1221JB253091 |
| Stock Number: | JB253091 |
| Year: | 2018 |
| Make: | Kerr-Bilt |
| Model: | Refrigerator Trailer with GOVI Unit 6X8 w/Generator |
Find out more!
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!