83″ x 14′ Tandem Axle Dump Low-Pro Dump
- 8″ x 13 lb. I-Beam Frame
- 2 – 7,000 Lb Dexter Spring Axles (2 Elec FSA Brakes)
- ST235/80 R16 LRE 10 Ply. (BLACK WHEELS)
- Coupler 2-5/16″ Adjustable (6 HOLE)
- Diamond Plate Fenders (weld-on)
- 16″ Cross-Members
- 36″ Dump Sides w/36″ 2 Way Gate (10 Gauge Floor)
- REAR Slide-IN Ramps 80″ x 16″
- Jack Spring Loaded Drop Leg 1-10K
- Lights LED (w/Cold Weather Harness)
- 4 – D-Rings 4″ Weld On
- Front Tongue Mount (MAX-Box w/Divider)
- Scissor Hoist w/Standard Pump
- Standard Battery Wall Charger (5 Amp)
- Tarp Kit Front Mount
- Rear Support Stands (2″ x 2″ Tubing)
- 1 – MAX-STEP (30″)
- Spare Tire Mount (HD)
- Black (w/Primer)
- Road Service Program
Lone Star Truck & Equipment
San Antonio, TX
Dump
Stock #: S3359194
$11,199Sale PriceOther Pricing Options:Price$11,599
Quick Specs
| Location: | San Antonio, TX |
| Stock Number: | S3359194 |
| Trailer Type: | Dump |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 14' 168" x 6.75' 81" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9731 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 4269 lbs |
| Payload: | 9731 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6.75' 81" |
Options
| Miles: | 0 |
| Interior Color: | Black |
| Exterior Color: | Black |
| Condition: | New |
Additional Information
| VIN: | 4ZEDT1422S3359194 |
| Stock Number: | S3359194 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Load Trail |
| Model: | 83"x 14' Tandem Axle Dump Low-Pro Dump |
Find out more!
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!