Rent To Own & Financing Available!
102″ x 36′ Tandem Low-Pro Gooseneck w/Hyd. Dove Under Frame Bridge & Pipe Bridge
- 2 – 12000 Lb Dexter Sprg Axles (2 Elec Brakes)(HDSS)
- ST235/80 R16 LRG 14 Ply. (BLACK WHEELS)(Dual)
- Coupler 2-5/16″(30k)Adj. Rd. 19 lb.(Standard Neck & Coupler)
- 12′ Hydraulic Dovetail w/Cleats on Dove (Angle Outside Only)
- Treated Wood Floor
- 16″ Cross-Members
- 2 – Hydraulic Jacks Lippert
- Lights LED (w/Cold Weather Harness)
- 4 – D-Rings 4″ Weld On
- Mud Flaps
- Front Tool Box (Full Width Between Risers)
- 1 – Set Of Toolbox Brackets
- Under Frame Bridge & Pipe Bridge
- Winch Plate (8″ Channel)
- 2″ – Rub Rail
- 2 – MAX-STEPS (15″)
- TUFF Wireless Remote (4-Button)(Hyd/Hyd)
- Standard Battery Wall Charger (5 Amp)
- Stud Junction Box
- Black (w/Primer)
- Road Service Program 833-278-3396 for Info.
- 2-3-2 Warranty
Give Kyle or Noel a call today to secure your new Hydro-Dovetail! 210-667-9599
Lone Star Truck & Equipment
San Antonio, TX
Cargo Trailer, Deck Over, Hydraulic Dove tail
Stock #: LT78715
$24,499
$23,499
$1,000
Quick Specs
| Location: | San Antonio, TX |
| Price: | |
| Stock Number: | LT78715 |
| Trailer Type: | Cargo Trailer, Hydraulic Dove tail, Deck Over |
| Length x Width: | 36' 432" x 8.5' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 25900 lbs |
| Payload: | 16247 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 25900 lbs |
| Empty Weight: | 9653 lbs |
| Payload: | 16247 lbs |
| Length: | 36' 432" |
| Width: | 8.5' 102" |
Options
| Hitch Type: | Gooseneck Hitch |
| Coupler Size: | Gooseneck 2-5/16" |
| Miles: | 0 |
| Interior Color: | Black |
| Exterior Color: | Black |
| Condition: | New |
Additional Information
| VIN: | 4ZEGL3627T1378715 |
| Stock Number: | LT78715 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Load Trail |
| Model: | 8.5 X 36 25.9K GVW GN HYDRO DOVETAIL |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!