Rent To Own & Financing Available!
83″ x 24′ Tandem Gooseneck Carhauler w/Side Rails
- 8″ Channel Frame
- 2 -8000Lb Dexter Spring Axles(2 Elec Brakes)(Ez-Lube D 80 N)
- ST215/75 R17.5 LRH 16 Ply. (Singles)(BLACKS WHEELS)
- Coupler 2-5/16″ Adj. Rd.12″ X 14lb.(Standard Neck & Coupler)
- Treated Wood Floor
- Diamond Plate Fenders (weld-on)
- REAR Slide-IN Ramps 5′ x 16″ (carhauler)(Straight)
- 16″ Cross-Members
- Jack Spring Loaded Drop Leg 2-10K
- Lights LED (w/Cold Weather Harness)
- 4 – D-Rings 4″ Weld On
- 3″ – Pipe Top Side Rails (weld on)
- Front Tool Box (Full Width Between Risers)
- Winch Plate (8″ Channel)
- Stud Junction Box
- Black (w/Primer)
- Road Service Program 833-278-3396 for Info
- 2-3-2 Warranty
Give Kyle or Noel a call today to secure your new Pipe Top Gooseneck Trailer! 210-667-9599
Lone Star Truck & Equipment
San Antonio, TX
Car Hauler, Cargo Trailer, Utility Trailer
Stock #: LT77707
$10,749
Quick Specs
| Location: | San Antonio, TX |
| Price: | $10,749 |
| Stock Number: | LT77707 |
| Trailer Type: | Cargo Trailer, Car Hauler, Utility Trailer |
| Length x Width: | 24' 288" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Payload: | 14553 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Empty Weight: | 4000 lbs |
| Payload: | 14553 lbs |
| Length: | 24' 288" |
| Width: | 7' 84" |
Options
| Hitch Type: | Gooseneck Hitch |
| Coupler Size: | Gooseneck 2-5/16" |
| Miles: | 0 |
| Interior Color: | Black |
| Exterior Color: | Black |
| Condition: | New |
Additional Information
| VIN: | 4ZEGC2427T1377707 |
| Stock Number: | LT77707 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Load Trail |
| Model: | 7 X 24 16K GVW GN PIPETOP |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!