Rent To Own & Financing Available!
102″ x 24′ Triple Axle Carhauler
8″ Frame For MAX Ramps Dove (ONLY)
3 – 7,000 Lb Dexter Spring Axles (3 Elec FSA Brakes)
ST235/80 R16 LRE 10 Ply. (BLACK WHEELS)
Coupler 2-5/16″ Adjustable (6 HOLE)(21K)(DEMCO)
Treated Wood Floor
Drive-Over Fenders 9″ (weld-on)
MAX Ramps w/Dove
16″ Cross-Members
Jack Spring Loaded Drop Leg 2-10K
Lights LED (w/Cold Weather Harness)
4 – D-Rings 4″ Weld On
Front Tongue Mount Tool Box
Winch Plate (8″ Channel)
2″ – Rub Rail
Spare Tire Mount
Black (w/Primer)
Road Service Program 833-278-3396 for Info.
2-3-2 Warranty
Give Kyle or Noel a call to secure your new Triple axel equipment trailer! 210-667-9599.
Lone Star Truck & Equipment
San Antonio, TX
Car Hauler, Cargo Trailer, Equipment hauler
Quick Specs
| Location: | San Antonio, TX |
| Stock Number: | LT77446 |
| Trailer Type: | Car Hauler, Cargo Trailer, Equipment hauler |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 24' 288" x 8.5' 102" |
| Axles: | 3 |
| GVWR: | 21000 lbs |
| Payload: | 16053 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 3 |
| GVWR: | 21000 lbs |
| Empty Weight: | 4947 lbs |
| Payload: | 16053 lbs |
| Length: | 24' 288" |
| Width: | 8.5' 102" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Miles: | 0 |
| Interior Color: | Black |
| Exterior Color: | Black |
| Condition: | New |
Additional Information
| VIN: | 4ZECH2434T1377446 |
| Stock Number: | LT77446 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Load Trail |
| Model: | 8.5 x 24 21K GVW Triple Axel BP |
Find out more!
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!