Rent to own & Financing available!
2026 Load Trail 7X18 14K GVW Utility (2″ x 3″ Angle Frame)
2″ x 3″ Angle Frame
2 – 3,500 Lb Dexter Spring Axles (2 Elec FSA Brakes)
ST205/75 R15 LRC 6 Ply. (BLACK WHEELS)
Coupler 2″ A-Frame Cast
Treated Wood Floor
Diamond Plate Fenders (weld-on)
4′ Fold In Gate Tubing w/Exp. Metal
24″ Cross-Members
Jack 2000 lb.
Lights LED (w/Cold Weather Harness)
4 – Corner Tie Downs
Sq. Tube Side Rails (weld on) w/Side Rail Ramps
Spring Assist on Fold Gate
Spare Tire Mount
Black (w/Primer)
Road Service Program 833-278-3396 for Info. Tandem Axle Utility (2″ x 3″ Angle Frame)
Give Kyle or Noel a call today to secure your new Load Trail trailer! 210-667-9599
Lone Star Truck & Equipment
San Antonio, TX
Utility Trailer
Quick Specs
| Location: | San Antonio, TX |
| Stock Number: | LT4008381 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Black |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
Options
| Miles: | 0 |
| Interior Color: | Black |
| Exterior Color: | Black |
| Condition: | New |
Additional Information
| VIN: | 3ESUT1824T4008381 |
| Stock Number: | LT4008381 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Load Trail |
| Model: | 7X18 14K GVW Utility (2" x 3" Angle Frame) |
Find out more!
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!